Home / Шкіра / Будова шкіри

Будова шкіри

Будова шкіри Шкіра — покривна поверхня нашого тіла, міцна елас­тична оболонка, яка надійно захищає організм від нега­тивних зовнішніх впливів. Крім того, через дотикальні, температурні, больові відчуття вона допомагає нам сприймати навколишнє середовище. Виконуючи най­різноманітніші функції, шкіра бере участь у багатьох процесах, що відбуваються в організмі, та є важливою умовою його життєдіяльності. Це найбільший орган на­шого тіла. Площа її поверхні у дорослої людини стано­вить близько 2 м2, а маса — 4 кг і більше.

Шкіра має три шари. Зовнішній шар — епідерміс, середній — дерма, внутрішній — підшкірна жиро­ва клітковина. Епідерміс — різновид епітеліальної тканини. Він складається з кількох шарів. Верх­ній шар — це скупчення ороговілих мертвих клі­тин. Під час миття й іншого впливу на шкіру вони злущуються. У нижніх шарах епідермісу утворю­ються нові клітини, які замінюють зниклі клі­тини зовнішнього шару, а потім мертвіють і злу­щуються. В одному з нижніх шарів епідермісу наявні клітини, що містять пігмент меланін, який обумовлює колір шкіри й захищає її від шкід­ливого впливу сонячних променів. Найчіткіше епідерміс виражений на долонях та підошвах.

Дерма утворена сполучною тканиною. Безліч еластичних волокон надають їй пружності та міц­ності, Будова шкіри дають можливість розтягуватися. У дер­мі розташовані нервові закінчення (рецептори), що сприймають різні відчуття, кровоносні та лім­фатичні судини, волосяні цибулини, сальні й по­тові залози (зосереджені на долонях, підошвах, у пахвових западинах). Верхній (сосочковий) шар дерми обумовлює папілярний візерунок шкі­ри пальців і долонь.

Підшкірна клітковина утворена пухкою спо­лучною тканиною, між волокнами якої містять­ся жирові клітини. Товщина цього шару на різних ділянках тіла неоднакова (мінімальна у волосис­тій частині голови й максимальна — на живо­ті та сідницях).

Будова шкіри

Прокоментувати

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top