Home / Кістково-м'язова система / Хімічний склад кісток

Хімічний склад кісток

Кістки складаються з органічної речо­вини і мінеральних солей.

Продержавши кістку деякий час у слабкій соляній кислоті, можна розчинити в ній усі мінеральні солі . Така кістка складається тільки з органічної речовини. Вона легко згинається, і якщо досить довга, її можна зав’язати вузлом.

На розжареному вугіллі в печі з кістки можна випалити орга­нічні речовини. Кістка, що складається тільки з мінеральних со­лей, зберігає свою форму, але дуже крихка і легко ламається.

Властивості живої кістки в організмі залежать від кількості в ній органічних і мінеральних речовин. Кістка дорослої людини містить дві частини солей на одну частину органічної речовини. При такому складі вона найміцніша і в той же час має деяку пруж­ність. Чим молодша людина, тим більше в її кістках органічних речовин, тому кістки дітей дуже гнучкі, але не досить тверді і міц­ні. Під старість збільшується кількість солей, і кістки стають лам­кими.

Щоб кістки не викривлялись і нормально розвивались, дітям не можна піднімати велику вагу. Треба, щоб при перенесенні різ­них предметів діти рівномірно розподіляли їх вагу на обидві руки. Велике значення має, як дитина сидить за партою, бо навантаження на скелет у цей час дуже велике. Сидіти треба вільно, без напру­ження і прямо, спираючись на спинку лави і не торкаючись грудьми стола; треба, щоб передпліччя лежали на кришці парти, щоб обидва плеча були на одному рівні, а ноги стояли на підлозі, утворюючи прямий кут у колінному згині. Цих правил треба додер­жувати і дома, працюючи за столом. Не можна носити взуття тісне і на високому каблуку, бо від цього неправильно розвивається таз, а також і стопа (плоскостопість, викривлення пальців).

Переломи кісток. Хоч яка міцна кістка, вона може зламатися. Найчастіше стаються переломи довгих кісток рук і ніг.

У молодості, внаслідок посиленого розмноження клітин внут­рішнього шару окістя, переламані кістки зростаються дуже швид­ко. У дорослої людини окістя менш діяльне, і переломи зрос­таються значно повільніше. Найважче зростаються кістки в ста­рості.

Кінцівку з переламаною кісткою слід привести в зовсім неру­хомий стан. Для цього на неї накладають шину, тобто вузьку дошку або фанерну пластинку, смужку твердого картону, палку і т. д. Щоб кістка в місці перелому не зрушувалась, шину випускають за обидва кінці ушкодженої кістки. Наприклад, при переломі кісток передпліччя шину накладають так, щоб кінці її лежали на кисті і вище ліктя.

Ушкоджену кінцівку обкладають чим-небудь м’яким (ватою, рушником) і шину прибинтовують до неї туго, але так, щоб не по­рушити кровообігу. Подавши потерпілому першу допомогу, треба якнайшвидше доставити його до лікаря.

Може бути корисне: Філогенез скелета людини

Один коментар

  1. Дякую, дійсно важлива інформація.

Прокоментувати

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top