Home / Кістково-м'язова система / Хімічний склад кісток

Хімічний склад кісток

Кістки складаються з органічної речо­вини і мінеральних солей.

Продержавши кістку деякий час у слабкій соляній кислоті, можна розчинити в ній усі мінеральні солі Хімічний склад кісток. Така кістка складається тільки з органічної речовини. Вона легко згинається, і якщо досить довга, її можна зав’язати вузлом.

На розжареному вугіллі в печі з кістки можна випалити орга­нічні речовини. Кістка, що складається тільки з мінеральних со­лей, зберігає свою форму, але дуже крихка і легко ламається.

Властивості живої кістки в організмі залежать від кількості в ній органічних і мінеральних речовин. Кістка дорослої людини містить дві частини солей на одну частину органічної речовини. При такому складі вона найміцніша і в той же час має деяку пруж­ність. Чим молодша людина, тим більше в її кістках органічних речовин, тому кістки дітей дуже гнучкі, але не досить тверді і міц­ні. Під старість збільшується кількість солей, і кістки стають лам­кими.

Щоб кістки не викривлялись і нормально розвивались, дітям не можна піднімати велику вагу. Треба, щоб при перенесенні різ­них предметів діти рівномірно розподіляли їх вагу на обидві руки. Велике значення має, як дитина сидить за партою, бо навантаження на скелет у цей час дуже велике. Сидіти треба вільно, без напру­ження і прямо, спираючись на спинку лави і не торкаючись грудьми стола; треба, щоб передпліччя лежали на кришці парти, щоб обидва плеча були на одному рівні, а ноги стояли на підлозі, утворюючи прямий кут у колінному згині. Цих правил треба додер­жувати і дома, працюючи за столом. Не можна носити взуття тісне і на високому каблуку, бо від цього неправильно розвивається таз, а також і стопа (плоскостопість, викривлення пальців).

Переломи кісток. Хоч яка міцна кістка, вона може зламатися. Найчастіше стаються переломи довгих кісток рук і ніг.

У молодості, внаслідок посиленого розмноження клітин внут­рішнього шару окістя, переламані кістки зростаються дуже швид­ко. У дорослої людини окістя менш діяльне, і переломи зрос­таються значно повільніше. Найважче зростаються кістки в ста­рості.

Кінцівку з переламаною кісткою слід привести в зовсім неру­хомий стан. Для цього на неї накладають шину, тобто вузьку дошку або фанерну пластинку, смужку твердого картону, палку і т. д. Щоб кістка в місці перелому не зрушувалась, шину випускають за обидва кінці ушкодженої кістки. Наприклад, при переломі кісток передпліччя шину накладають так, щоб кінці її лежали на кисті і вище ліктя.

Ушкоджену кінцівку обкладають чим-небудь м’яким (ватою, рушником) і шину прибинтовують до неї туго, але так, щоб не по­рушити кровообігу. Подавши потерпілому першу допомогу, треба якнайшвидше доставити його до лікаря.

Один коментар

  1. Дякую, дійсно важлива інформація.

Прокоментувати

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top