Home / Ендокринна система / Статеві залози

Статеві залози

Статеві залози виробляють статеві гормони й вод­ночас є репродуктивними органами, у яких містяться статеві клітини на різних стадіях до­зрівання.

Діяльність статевих залоз багато у чому залежить від гіпофіза, гіпоталамуса й кори головного мозку. Статеві залози Будова статевих залоз у жінок і чоловіків різна, різні також і гормони, що вони виро­бляють. Чоловічі статеві залози — яєчка, або сім’яники, містяться у шкірястому мішечку — мошонці й мають масу 20-30 г. Андрогени — гор­мони, що їх виробляють сім’яники, — впливають на формування кістяка, розвиток м’язів. Під їхнім впливом у підлітків з’являються вторинні статеві ознаки. Якщо у цей період вироблялася недостатня кількість гормону тестостерону, вторинні чоловічі статеві ознаки надалі будуть виражені слабко, статеві органи залишаться не­дорозвиненими, статура сформується за жіночим типом. У зрілому віці зниження вироблення тес­тостерону призводить до імпотенції та чоловічої безплідності. У літньому віці зниження кількості андрогенів передбачене природою, однак, якщо воно відбувається не поступово, а занадто швид­ко, розвивається пухлина передміхурової залози. На роботу чоловічих статевих залоз негативно впливають алкоголь, наркотики, тютюн, раннє статеве життя, а також малорухомий спосіб життя й надмірна вага (наслідок неправильного харчування).

Статеві залози Жіночі статеві залози (яєчники) розташовані внизу живота, у малому тазі. Маса кожного яєчника становить близько 5 г. Гормони, що їх виділяють жіночі статеві залози, — естрогени — формують жіноче тіло, стимулюють ріст матки й молочних залоз. Брак естрогенів у період статевого до­зрівання проявляється в затримці формування кістяка, недорозвиненні молочних залоз і матки, у відсутності менструацій. Пізніше відбувається порушення менструального циклу, аж до повно­го припинення менструацій. Після дозрівання яйцеклітини та її виходу у черевну порожнину (цей момент називається овуляцією) в яєчниках утворюється особлива залоза — жовте тіло. Гор­мональна активність цієї залози проявляється у виділенні особливого жіночого гормону — про­гестерону. У разі запліднення яйцеклітини він сприяє нормальному протіканню вагітності; знижуючи тонус маткової мускулатури й одно­часно підвищуючи тонус шийки матки, забезпе­чує замкнутий простір для плода. Коли вагіт­ності немає, прогестерон регулює менструальний цикл. Гормональна недостатність жовтого тіла проявляється рясними менструаціями й матко­вими кровотечами. Порушення гормонального балансу між естрогенами та прогестероном при­зводить до жіночої безплідності, невиношування плода, раннього клімаксу й виникнення пухлин у жіночій статевій сфері.

Прокоментувати

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top