Стегно

Стегнова кістка — найдовша і найміцніша трубча­ста кістка скелета людини, тіло кістки майже циліндричної форми, трохи вигнуте наперед. На проксимальному епіфізі є головка, в центрі якої є заглиб­лення — ямка головки стегнової кістки. Нижче головки місти­ться шийка стегнової кістки, в місці її переходу в тіло лежать два горби — вертлюги (великий і малий). Спереду їх з’єднує між-вертлюжна лінія, а ззаду — міжвертлюжний гребінь. На задній поверхні стегнової кістки є шорстка лінія, яка розгалужується на присередню та бічну губи.

На дистальному епіфізі є два виростки: медіальний і біч­ний, на яких лежать суглобові поверхні. Над ними на бічних поверхнях розташовані надвиростки, до яких прикріплюю­ться м’язи і зв’язки. На перед­ній поверхні дистального епі­фіза є суглобова поверхня для з’єднання з наколінником. На задній поверхні епіфіза між виростками міститься міжвиросткова ямка.

Наколінник — най­більша сесамоподібна кістка в скелеті людини. Він міститься між сухожилком чотириголо­вого м’яза стегна й бере участь в утворенні колінного сугло­ба. Верхня поверхня наколін- ника називається основою, нижня — верхівкою, задня поверхня вкрита хрящем, передня — шорстка.

Стегно Кульшовий суглоб утворений головкою стегнової кістки й кульшовою западиною тазової кістки, навколо якої розташована товста хрящова кульшова губа, внаслідок чого за­падина стає ще глибшою й головка стегнової кістки глибоко захо­дить у неї. Цей суглоб має горохоподібну форму, що є різновидом кулястого суглоба. Рухи в цьому суглобі відбуваються навколо трьох осей: поперечної — згинання та розгинання, сагітальної — відведення й приведення, вертикальної — обертання всередину й назовні. Крім того, в суглобі можливі колові рухи (циркумдукція). Внаслідок того, що головка стегнової кістки більш ніж наполовину входить у кульшову западину, рухи в суглобі дещо обмежені порів­няно з плечовим суглобом.

Кульшовий суглоб закріплений добре розвиненими зв’язками. Найбільша з них — клубово-стегнова, яка починається від перед­ньої нижньої ості клубової кістки й прикріплюється до міжвертлюжної лінії стегнової кістки. Від ямки головки стегнової кістки тягне­ться кругла зв’язка стегна, що з’єднує його з центральною поверх­нею кульшової западини. В цій зв’язці проходять кровоносні суди­ни й нерви до головки стегна.

Прокоментувати

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top