Home / Клітина / Типи клітин

Типи клітин

Клітина — самостійна жива система, еле­ментарна одиниця будь-якого живого ор­ганізму. З клітин, мов із мікроскопічних цеглинок, збудоване й наше тіло. Воно міс­тить приблизно 100 трильйонів клітин. Де­які клітини живуть недовго, інші зберігають­ся в організмі протягом усього життя. Клі­тини різноманітні за формою, розмірами та виконуваними функціями.

Наш організм складається з клітин близько 200 різних спеціалізацій, і всі клітини, незалежно від їхнього типу, роблять одну справу — підтримують протягом певного часу, свою працездатність та за­безпечують життєдіяльність організму. Клітини можуть бути круглими, зірчастими, прямокутними тощо, вони дуже дрібні, й побачити їх можна лише у мікроскоп. Вперше клітину розгледів у звичай­ний мікроскоп англійський натураліст Роберт Гук, який жив у XVII сторіччі. Завдяки сучасним електронним мікроскопам можна побачити не тільки розміри та форму клітин, але й їхню структуру. Для цього клітини перед дослідженням спеціально фарбують. Встановлено, що еритроци­ти (клітини крові) за формою нагадують двоввіг­нутий диск, а нейрони (нервові клітини) мають кілька коротких та один довгий (до 1 м) від­росток. Жирові клітини мають округлу форму, а м’язові — форму волокон. Добре вивчені й функ­ції клітин. Наприклад, завдання еритроцитів — розносити по організму кисень та засвоєні по­живні речовини, обов’язок нервових клітин — проводити сигнали від тіла до мозку та відповід­ні команди від мозку до тіла.

Довгі м’язові клітини здатні скорочуватися та розслаблятися, діючи, мов мікроскопічні пружинки, завдяки чому від­бувається рух тіла. Жирові клітини містять запаси поживних речовин на випадок голоду та захища­ють організм від переохолодження. Крім того, більшість клітин здатна продукувати різноманіт­ні білки з амінокислот, які утворилися в результаті засвоєння їжі. Ці білки необхідні для нормальної життєдіяльності організму.

Види клітин .  Кожна клітина людини має характерну форму, розмір, тривалість житт, які залежать від її функціональних властивостей. Нервові клітини мають аксони, якими передаються нервові сигнали. Лейкоцити завдяки гнучкій мембрані сплющуються, проходячи через тонкі пори в капілярах. Сперматозоїди за допомогою хвоста самостійно рухаються по геніталіях. М’язові клітини змінюють свою довжину відповідно до сили скорочень.

Може бути корисне: Склад клітини

Прокоментувати

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top