Home / Тілу потрібна опора / Будова кістяка

Будова кістяка

Кістяк — основа опорно-рухової систе­ми організму, міцний і гнучкий каркас на­шого тіла. Він складаєтьс Будова кістякая з багатьох кісток, з’єднаних між собою, а також із су­глобів і зв’язок. Кістяк надає тілу форми, захищає від зовнішніх впливів життєво важливі органи, що розташовані у його порожнинах, забезпечує рухливість і гнуч­кість тіла. Великі кістки скелета містять кістковий мозок, що відіграє важливу роль у кровотворенні.

Кістяк людини складається з 212 кісток. Найбіль­ша кістка скелета — стегнова. її довжина близько 40 см, маса 1,5-2 кг. Найменша кісточка (стре­мінце) розташована у середньому вусі. її до­вжина 1,5 мм, маса 1,3 мг. У кістяку виділяють три складові частини: кістяк тулуба (хребет і грудна клітка), кістяк кінцівок і кістяк голо­ви. Основна частина кістяка тулуба — хребет. Він побудований з 33-34 хребців. Шийний відділ хребта складають 7 хребців, грудний — 12, по­перековий — 5, крижовий — 5, куприковий —4-5 кісток. Нижні поперекові хребці більш масивні, шийні — менші й легші. До грудних хребців прикрі­плюються ребра (12 пар), які разом із грудниною (довгастою губчастою кісткою) утворюють груд­ну клітку. У ній містяться серце та легені. Кожен хребець складається з тіла й двох дуг. Тіла хреб­ців розташовуються у вигляді стовпа (хребет­ний стовп). Дуги розташовані над кожним тілом і замкнуті в кільце; зливаючись, кільця утворюють хребетний канал — вмістище спинного мозку. Між хребцями містяться пружні міжхребетні диски, побудовані із хрящової тканини. Кістяк верхніх кінцівок складається з кістя­ка плечового пояса (лопатка та ключиця) і кістя­ка вільних кінцівок (плече, передпліччя, кисть). Кістяк нижніх кінцівок — з кістяка тазового поя­са та кістяка вільних кінцівок (стегно, гомілка, стопа).

Кістяк голови — череп — складається з пласких кіс­ток. Він має мозковий і лицьовий відділи. Єдина рухома кістка в кістяку голови — нижньощелепна, решта з’єднані нерухомо. У потиличній кістці є найбільший отвір у черепі, через який спин­ний мозок з’єднується з головним.

Може бути корисне:  Будова та ріст кісток

Прокоментувати

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top