Home / Тканини / Епітеліальна тканина

Епітеліальна тканина

Епітеліальна тканина вкриває тіло лю­дини і вистилає порожнини різних органів гортані, кишечника, сечового міхура і т. д. Клітини епітелію бувають плоскі, ок­руглі, циліндричні; їх ядра кулясті, але подекуди сплющені або трохи витягнуті. Клітини утворюють у тканині один або декілька шарів.

Неклітинна речовина розвинена дуже слабо. Вона має вигляд тон­ких прошарків між клітинами, що тісно прилягають одна до одної.

Одні види епітелію виконують ви­дільну функцію, другі — захисну, треті — беруть участь у процесі всмоктування поживних речовин і т. д.

Захисну функцію виконує епітелій шкіри та органів дихання.

Епітелій шкіри будується з декількох шарів клітин. Клітини крайніх зовнішніх шарів мертві: їх протоплазма пере­творена в рогову речовину. Ці зроговілі клітини і захищають органи, що лежать під ними, від шкідливих дій зовнішнього середовища.

Порожнини гортані, носа, трахеї вистеляє епітелій, який скла­дається з одного шару клітин циліндричної форми. По­верхня клітин, звернена в порожнину цих органів, вкрита війками. Війки своїм рухом видаляють пил, що попадає в органи дихання. Захисна роль цього епітелію дуже велика в людей, що працюють в пильному повітрі (вибійники в шахтах, робітники тютюнових фабрик).

Видільна функція властива епітелію різних залоз. Його клітини виробляють речовини, відомі під загаль­ною назвою секретів. Секрети мають різний хімічний склад. Про­цес їх утворення й виділення має назву секреції. Більшість залоз виділяє речовини, що в них утворюються, в протоки, які відкри­ваються або на поверхню тіла (наприклад, потові залози), або все­редину різних органів (слинні та інші залози). Деякі залози не мають проток і свої секрети виділяють у кров.

Може бути корисне: Тканини. Види тканин

Прокоментувати

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top