Home / Тканини / Гладка м’язова тканина

Гладка м’язова тканина

Гладка м'язова тканина Гладка м’язова тканина розташовується у стінках судин і більшості порожнистих внутрішніх органів — страво­ходу, шлунка, кишок, сечового міхура, матки та ін. Морфологічна особливість гладкої м’язової тканини виражається у її клітинній будові і наявності скоротливого апарату у вигляді гладких міофібрил.

Із функціонального боку гладка м’язова тканина характеризується порівняно повіль­ним скороченням і здатністю протягом три­валого часу перебувати у стані скорочення. При цьому вона затрачає відносно невелику кількість енергії і, відповідно, не так швидко втомлюється, як посмугована мускулатура. Такий тип скоротливої активності прийнято називати тонічним. Гладка м’язова тканина іннервується вегетативною нервовою систе­мою і тому, на відміну від посмугованої мускулатури, не підпорядкована нашій волі, хоча перебуває під контролем кори великих півкуль, як і всі інші види скоротливих тканин.

Основною структурною одиницею гладкої м’язової тканини є гладка м’язова клітина — гладкий міоцит. Він має витягнуту веретеноподібну форму із загост­реними кінцями. Для гладкої м’язової тканини характерним є дуже щільне розміщення її клітин. Ядро гладкої м’язової клітини має витягнуту еліпсоподібну форму і звичайно розміщується у центрі клітини. При скороченні клітини форма ядра значно змінюється, особливо при перистальтичних скороченнях стінок кишечника. Витягнуті в довжину ядра у скороченій клітині скручуються гвинто­подібно. При розслабленні клітини ядра знову набувають еліпсоподібної форми.

Енергетичний апарат гладких міоцитів представлений мітохондріями, а також включеннями, що містять субстрати, розщеплення яких забезпечує енер­гетичні потреби клітин.

Фізіологічна регенерація гладкої м’язової тканини відбувається шляхом оновлення клітинних елементів на субклітинному рівні. Можливість повноцінного заміщення пошкодженої тканини визначається об’ємом пошкодження. При дос­татньо великих зонах пошкодження на місці гладкої м’язової тканини, що загину­ла, розвивається волокниста сполучна тканина, в якій поступово збільшується вміст колагенових волокон, внаслідок чого вона з пухкої волокнистої перетво­рюється у щільну (рубцеву).

Прокоментувати

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top