Home / Кістково-м'язова система / Кістки плечового пояса та їх з’єднання

Кістки плечового пояса та їх з’єднання

Кістки плечового поясаКлючиця — це S-подібно вигнута кістка, яка розміщується між ключичною вирізкою груднини і акроміальним відростком лопатки. В ключиці роз­різняють тіло округлої форми та два кінці: потовщений груднинний і сплющений звер­ху униз акроміальний. Вона зумовлює рухи верхньої кінцівки, відстав­ляючи плечовий суглоб на потрібну відс­тань від грудної клітки.

Лопатка (scapula) — плоска, три­кутної форми кістка. Вона має верхній, нижній та латеральний кути, передню і задню поверхні, медіальний, латеральний та верхній краї. На латеральному куті знаходиться суглобова западина для го­ловки плечової кістки. У верхній частині задньої поверхні розташована ость, яка в латеральному напрямку закінчується пле­човим відростком — акроміоном. Над верхнім краєм лопатки, поблизу суглобової западини, знаходиться дзьобоподібний від­росток. Над остю розташована надостьова ямка, під остю — підостьова.

З’єднання кісток плечового пояса. Груднинний кінець ключиці зчленовується з грудниною й утворює груднино-ключичний суглоб сідлоподібної форми. Всередині суглоба є хрящовий диск, внас­лідок чого він функціонує як кулястий.

У ньому можливі рухи ключиці навколо сагітальної (угору і униз), вертикальної (уперед і назад) осей та обертання навколо власної осі. Зовнішній кінець ключиці з’єднується з акроміальним відростком лопатки плоским малорухомим суглобом. Між дзьобоподібним та акроміальним відростками лопатки натягнута міцна дзьобо-акроміальна зв’язка, яка виконує функцію склепіння плечового суглоба, перешкоджаючи підняттю верхньої кінцівки вище горизонтальної лінії.

Може бути корисне:  Скелет і м'язи голови та шиї

Прокоментувати

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top