Home / Травна система / Підшлункова залоза

Підшлункова залоза

Підшлункова залоза Підшлункова залоза (pancreas) роз­мішена позаду шлунка на рівні тіла І попе­рекового хребця. Маса її 70—100 г, довжина 20—22 см, ширина 4 см. Згори зало­за покрита тонкою сполучнотканинною кап­сулою. Складається з головки, тіла й хвоста. Головка лежить у підковоподібному вигині дванадцятипалої кишки, тіло — на рівні І поперекового хребця й прилягає до задньої черевної стінки, а хвіст досягає селезінки та лівої нирки.

Підшлункова залоза складається з одношарового епітелію й на­лежить до складних альвеолярнотрубчастих залоз, які утворюють окремі, з’єднані перетинками сполучної тканини часточки, що від­ходять від капсули.

Клітини підшлункової залози виділяють підшлунковий сік, до складу якого входять ферменти — трипсин, хімотрипсин, амілаза, ліпаза та інші, які перетравлюють білки, жири й вуглеводи. За добу виділяється від 500 мл до 2 л підшлункового соку, що має лужну реакцію.

Клітини підшлункової залози мають конічну форму. Кожна яд­ром розділена на основну, або базальну, розширену та звужену ко­нічну апікальну частини. Апікальна на вигляд зерняста і є секре­торною частиною клітини.

Підшлунковий сік з клітин залози поступає у внутрішньочасточкові протоки, які в свою чергу впадають у міжчасточкові протоки, а останні — в підшлункову протоку, що проходить по всій її довжи­ні, від хвоста до головки, й відкривається загальним отвором після з’єднання із загальною жовчною протокою на великому сосочку дванадцятипалої кишки. В місці з’єднання з кишкою є м’яз — стискач протоки підшлункової залози.

Підшлункова залоза — залоза змішаної секреції. Виділяючи травний підшлунковий сік, вона функціонує як залоза зовнішньої секреції. Але до її складу входять групи клітин діаметром 0,1—0,3 мм, які містяться в товщі залозистих часточок і мають назву острівці підшлункової залози, або острівці Лангерганса. Кіль­кість острівців коливається в межах від 200 тис. до 1800 тис. Се­крет, або інкрет, цих клітин — інсулін — надходить прямо в кров. Він впливає на вуглеводний обмін.

Отже, підшлункова залоза одночасно є залозою і зовнішньої, й внутрішньої секреції.

Може бути корисне:  Раціональне харчування

Прокоментувати

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top