Проміжний мозок

Проміжний мозокПроміжний мозок знаходиться під мозолистим тілом. Він складається з таких частин, як згір’я, підзгір’я, а порожниною є III шлуночок.

Таламус (згір’я) — це парне скупчення сірої речовини, яке поділяється на власне згір’я (таламус), зазгір’я (метаталамус) та надзгір’я (епіталамус). У власне таламусі розрізняють передні, латеральні та медіальні групи ядер. В латеральних ядрах відбувається перемикання усіх чутливих шляхів, які прямують до кори головного мозку. Крім того, передній відділ таламуса має назву переднього горбика, а задній — подушки, де зна­ходяться підкіркові центри зору. Медіальні поверхні власне згір’я утворюють ла­теральні стінки III шлуночка.

До метаталамуса на­лежать медіальне та лате­ральне колінчасті тіла, які, відповідно, є підкірковими центрами слуху та зору. Ме­діальне колінчасте тіло за допомогою нижніх ручок, а латеральне — за допомогою верхніх ручок з’єднані з нижніми та верхніми горби­ками покриву середнього мозку.

Надзгірна ділянка (епіталамус) складається з епіфіза (шишкоподібне тіло), який розташований між верхніми горбиками покриву середнього мозку. Від епіфіза йдуть повідці, які утримують його в даному положенні. Повідці, прямуючи до таламуса, розши­рюються і утворюють трикутники повідців.

Підзгірна ділянка (гіпоталамус) знаходиться вентральніше від власне згір’я і складається із власне підталамічної ділянки та цілого ряду утворів, що розташовані на основі мозку. Сюди належать: кінцева пластинка, зоровий перехрест, сірий горб, лійка, на якій знаходиться гіпофіз, та соскоподібні тіла. В підталамічній ділянці є ядра з нервовими клітинами, що мають здатність виділяти секрет (нейросекрет). Останній по аксонах нервових клітин надходить у задню частку гіпофіза, а потім у кров. Передня частка гіпофіза за допомогою особливої системи кровоносних судин пов’язана із ядрами заднього відділу підзгірної ділянки.

Третій шлуночок являє собою вузьку щілину, бічні стінки якої утворені медіальними поверхнями власне згір’я. Передня стінка III шлуночка утворена стовпами склепіння і передньою спайкою, задня — епіталамічною ділянкою, нижня — утворами підталамічної ділянки і верхня — судинним сплетенням, яке продукує спинномозкову рідину. III шлуночок сполучається з бічними шлуночками за допомогою міжшлуночкового отвору і з IV шлуночком — за допомогою водопроводу мозку.

Може бути корисне:  Кровопостачання головного та спинного мозку

Прокоментувати

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top