Home / Імунна система / Імунні бар’єри

Імунні бар’єри

Механізми захисту від інфекції поділяються на зовнішні та внутрішні. Зовнішніми бар’єрами, які не в змозі здолати більшість бактерій і вірусів, є шкіра й слизові оболонки очей, дихальних шля­хів, шлунково-кишкового тракту, статевих органів. Вони не тільки слугують механічною перешкодою на шляху мікробів, але й містять речовини, що їх вбивають, тобто мають бактерицидну дію.

Так, у слині, слізній рідині та шкірних виділеннях міститься білок лізоцим, який руйнує оболон­к Імунні бар'єрии бактеріальних клітин, а слизова оболонка шлун­ка виробляє соляну кислоту, яка перешкоджає роз­витку кишкових інфекцій. Протистояти мікробам допомагає також нормальна мікрофлора шкі­ри та слизових оболонок. Бактерії, що постійно живуть на них, усіляко перешкоджають проник­ненню на їхню територію «чужинців». У разі пору­шення цілісності зовнішніх покривів відкривають­ся так звані ворота інфекції, через які мікроби на­магаються потрапити у внутрішнє середовище організму. Назустріч їм відразу ж направляють­ся лейкоцити, здатні до фагоцитозу (активного захоплювання й поглинання мікробів). Знищую­чи мікробів, лейкоцити гинуть, а на місці «бою» формується осередок запалення.

Гній, що утво­рюється на ранці, — це тіла загиблих лейкоцитів, що локалізували інфекцію, тобто не допустили її подальшого поширення в організмі. Мікробів, що здолали і цей бар’єр, знешкод­жують антитіласпецифічні білки плазми крові (імуноглобуліни), здатні розпізнавати «прибульців» за антигенами (ознаками чужо-рідності). Вони відразу ж блокують мікробів, не даючи їм розмножуватися. Вірусів, що проникли до внутрішнього середовища організму, вбиває захисний білок інтерферон. У знищенні вірусів і бактерій усередині клітини беруть участь також лізосомиорганоїди, що здійснюють процеси внутрішньоклітинного травлення. Якщо клітина не справляється зі збудником, він розмножується й проникає в інші клітини. У разі розвитку інфекції боротися з нею допомагають ліки (анти­біотики тощо).

Може бути корисне:  Алергія

Прокоментувати

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top