Home / Кістково-м'язова система / Пояс верхньої кінцівки

Пояс верхньої кінцівки

Пояс верхньої кінцівки складається з ключиці й лопатки.

Ключиця (clavicula) — довга кістка S-подібної форми, має по­товщений грудинний і сплющений плечовий кінці. Ключиця ле­жить майже горизонтально, вигнута вперед, а збоку, тобто лате­рально, — назад. На її нижній Пояс верхньої кінцівки поверхні є суглобова поверхня, до якої прикріплені зв’язки, що з’єднують її з ребром і дзьобоподібним відростком лопатки. Верхня поверхня ключиці гладенька, нижня — шорстка.

Лопатка (scapula) — кістка трикутної форми, має три краї — медіальний, бічний і верхній, а також три кути — верхній, нижній та бічний. Бічний кут потовщений, із суглобовою запади­ною для з’єднання з головкою плечової кістки. Вище суглобової поверхні є дзьобоподібний відросток. На задній, спинній, поверхні в її верхній третині, є великий кістковий гребінь — ость лопатки. Вона тягнеться впоперек лопатки від її верхнього кута до вище якого переходить у сплюснутий плечовий відрос­ток — акроміон, де є суглобова поверхня для зчленування з ключицею. Над остю лопатки розташована надосна ямка, а під нею — підосна. На реберній (черевній) поверхні лопатки є заглибина — підло­паткова ямка, від якої починається однойменний м’яз.

Ключична вирізка грудини та грудинний кінець ключиці утво­рюють грудинно-ключичний суглоб.

У зв’язку з тим, що між цими кістками немає конгруентності, то між їхніми суглобовими поверхнями міститься суглобовий диск, який поділяє суглоб на дві камери. Суглоб закріплюється двома зв’язками: грудинно-ключичною та міжключичною. Крім того, між І ребром і ключицею є реберно-ключична зв’язка. В грудинно-ключичному суглобі можливі рухи в сагітальній (угору й униз) та вертикальній осях (вперед і назад), а також обертання навколо поздовж­ньої осі ключиці (колові). Отже, за характером рухів цей суглоб можна віднести до кулястих.

Між ключицею та дзьобоподібний відростком лопатки є міцна фіброзна пластинка — дзьобоключична зв’язка. Плечовий відросток (акроміон) лопатки з’єднується з акроміальним краєм ключиці суг­лобом плоскої форми, обмеженим у рухах. Між плечовим і дзьобоподібним відростком лопатки є фіброзна дзьобоакромальна зв’язка, яка. утворює склепіння плечового суглоба й захищає його згори.

Може бути корисне:  Грудна клітка

Прокоментувати

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top